Sejeme, sklízíme, barvíme
Příroda, její cykly a schopnosti jako základ učení. Vzdělávání dětí i dospělých s hendikepem o tématech souvisejících s udržitelným způsobem života.
Spolek Tradice Bílých Karpat ve spolupráci s lektory z Ekologického institutu Veronica sestavili nový vzdělávací program "Sejeme, barvíme, sklízíme", zaměřený na přírodní barvení. Cílem projektu je vzbudit v dětech lásku k přírodě, naučit je, jak se o ni starat, a zprostředkovat jim kontakt s bohatým přírodním dědictvím regionu. Program přibližuje dětem i dospělým s hendikepem fascinující svět rostlin a hmyzu a rozvíjí jejich vztah k přírodě. Během projektu vznikl nápadník aktivit, který poslouží dalším vzdělavatelům.
Netradiční zážitková pedagogika
Přírodní barvení otevírá školákům dveře k praktickému poznávání přírody a jejích cyklů. Učí děti, jak příroda funguje – od semínka až po sklizeň, a co vše rostliny dokážou. Program pomáhá rozvíjet dovednosti jako trpělivost, zodpovědnost a citlivost k životnímu prostředí.
Díky celostnímu učení, arteterapii, dramatické výchově a badatelsky orientované výuce poznávají říši hmyzu, zejména opylovače, a získávají nové vědomosti a dovednosti, které mohou využít i v každodenním životě. Program zahrnuje interiérové i exteriérové aktivity, které se prolínají jednotlivými ročními obdobími a tradičními svátky.
Praktické dovednosti a hlubší porozumění přírodě
V rámci programu děti objevují například, jak rostliny vnímají svět z pohledu hmyzu pomocí UV světla, nebo se učí vyrábět přírodní barvící lázně z běžných rostlin a potravin, jako je červené zelí nebo ořechové slupky. Tyto aktivity vedou nejen k prohloubení znalostí o přírodních cyklech, ale i k rozvoji manuálních dovedností a kreativity, například při barvení triček nebo malování rostlinnými barvivy.
"Dětem ukazujeme, jak lze využít běžná rostlinná barviva, jako je chlorofyl nebo karoten, k malování a jaké mají vlastnosti v přírodě. Naším cílem je, aby se děti naučily vnímat přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznání," dodává lektorka programu Martina Poláchová.
Projekt je zařazen do Rámcového vzdělávacího programu a naplňuje cíle průřezového tématu Environmentální výchova. Kromě rozvíjení znalostí o rozmanitosti přírody se zaměřuje i na posílení klíčových kompetencí dětí, jako jsou učení, komunikace, spolupráce a řešení problémů.
Metodika nápadníku ke stažení
Kontakt pro více informací o projektu:
Tradice Bílých Karpat, z.s.
Martina Poláchová, lektorka a metodička
E-mail: martina.polachova@veronica.cz